Inwentaryzacja

Inwentaryzacja

Skuteczne zarządzanie zapasami jest niezbędne dla uzyskania i utrzymania wysokiej wydajności operacyjnej w firmach produkcyjnych i handlowych. W tym wpisie omówimy dwa podstawowe tryby inwentaryzacji: system okresowy i system ciągły. Przedstawimy argumenty, które mogą pomóc zdecydować jaki sposób inwentaryzacji najlepiej odpowiada potrzebom Twojej firmy.

Czym jest system inwentaryzacji okresowej?

Okresowy system inwentaryzacji to praktyka wyceny zapasów, w której zapasy firmy są fizycznie liczone w określonym przedziale czasowym. Okresowy system inwentaryzacji opiera się na ręcznym zliczaniu i sprawdzaniu, czy obecne zapisy inwentaryzacyjne są dokładne. Zliczenia te są jedynym sposobem na uzgodnienie zapasów z księgowością i dokładne obliczenie wskaźników finansowych, takich jak koszt sprzedanych towarów (COGS) i zapas końcowy.

Ponieważ metoda ta aktualizuje zapisy tylko na koniec każdego okresu księgowego, okresowa metoda inwentaryzacji jest przydatna dla firm, które nie potrzebują monitorowania inwentaryzacji w czasie rzeczywistym, ale nadal potrzebują dokładnego raportowania finansowego.

Okresowe systemy inwentaryzacji są nadal szeroko stosowane, zwykle przez mniejsze firmy z ograniczonymi zapasami i niskimi wolumenami handlowymi. Dane z inwentaryzacji często gromadzone w arkuszach kalkulacyjnych, prostych programach inwentaryzacyjnych lub papierowych systemach zarządzania zapasami.

Czym jest system ciągłej inwentaryzacji?

System ciągłej inwentaryzacji to praktyka wyceny zapasów, która stale rejestruje wszystkie zmiany poziomów zapasów, dzięki czemu zapisy stanu zapasów są zawsze dokładne. Systemy ciągłej inwentaryzacji stale obliczają również rachunek kosztów sprzedanych towarów, zwiększając dokładność sprawozdawczości finansowej.

Systemy ciągłej inwentaryzacji opierają się na oprogramowaniu do zarządzania zapasami, które rejestruje zmiany poziomów zapasów przy użyciu danych wejściowych z systemów POS (punkt sprzedaży), systemów kodów kreskowych używanych w magazynie i raportów z hali produkcyjnej. Gdy surowiec zostanie zużyty w zamówieniu produkcyjnym, na przykład system ciągłej inwentaryzacji automatycznie aktualizuje poziom zapasów materiału, eliminując możliwość podwójnej rezerwacji przedmiotu.

Ponieważ system ciągłej inwentaryzacji na bieżąco prowadzi ewidencję zapasów odpowiadającą rzeczywistym poziomom zapasów, jest on lepszy od systemów okresowych pod względem kontroli zapasów, dokładności księgowości i śledzenia produkcji.

Rachunkowość: inwentaryzacyjna okresowa i ciągła

Kluczowa różnica między systemami okresowymi i wieczystymi polega na tym, jak i kiedy aktualizują one zapisy inwentaryzacyjne i obliczają wskaźniki finansowe. Najważniejsze z nich to: koszt sprzedanych towarów (ang, COGS – Cost Of Goods Sold), początkowy i końcowy inwentarz oraz zakupy. Ma to znaczący wpływ na dokładność sprawozdań finansowych w całym okresie księgowym.

Przyjrzyjmy się różnicom między tymi systemami w zakresie ewidencji zapasów w odniesieniu do kosztów sprzedanych towarów, zapasów początkowych i końcowych oraz zakupów.

Rozliczanie kosztów sprzedanych towarów (COGS)

W systemie inwentaryzacji okresowej COGS oblicza się na koniec okresu księgowego za pomocą następujących wzorów:

W przypadku przedmiotów, które odsprzedajesz:

COGS (przedmioty odsprzedane) = Początkowy stan magazynowy + Zakupy – Końcowy stan magazynowy

W przypadku towarów, które produkujesz, zakupy są zamieniane na koszt wyprodukowanych towarów:

COGS (wytworzone towary) = Początkowy zapas + Koszt wytworzonych towarów (COGM) – Końcowy zapas

Ponieważ do określenia końcowego stanu zapasów wymagane jest fizyczne zliczenie zapasów, COGS jest aktualizowany dopiero pod koniec okresu rozliczeniowego. Brak śledzenia w czasie rzeczywistym może powodować rozbieżności w trakcie produkcji, co może prowadzić do nieoczekiwanych korekt podczas przeprowadzania fizycznego zliczenia.

Korzyści płynące z systemów ciągłej inwentaryzacji

Jak widzieliśmy, systemy inwentaryzacji ciągłej znacznie przewyższają systemy okresowe w większości aspektów zarządzania zapasami. Jedyną namacalną zaletą systemu inwentaryzacji okresowej, w porównaniu z systemem ciągłym, jest prostota zarządzania zapasami. Nie wymaga on implementacji oprogramowania inwentaryzacyjnego ani cyfrowego śledzenia każdej pozycji inwentaryzacji.

Jednak prostota wiąże się z ograniczeniami w zakresie prowadzenia dokumentacji, śledzenia i dostępności. Systemy okresowe ograniczają dostępność informacji do podejmowania decyzji. Powodują czasochłonne dodatkowe liczenia za każdym razem, gdy trzeba sprawdzić poziom zapasów. Mogą powodować potencjalne niedokładności wynikające z błędów ludzkich podczas ręcznego liczenia. Dlatego systemy okresowe są opłacalnym rozwiązaniem tylko dla mniejszych firm, które nie muszą stale śledzić zapasów.

Oto podstawowe korzyści wynikające ze stosowania systemów ciągłej inwentaryzacji:

Wady systemów ciągłej inwentaryzacji:

 

Artykuł Inwentaryzacja okresowa a inwentaryzacja ciągła pochodzi z serwisu Blog Quantum.

TRENDY – WYZWANIA – NARZĘDZIA

CYFRYZACJA I AUTOMATYZACJA
W ŁAŃCUCHACH DOSTAW

Ocena cyfrowej transformacji i potencjalne kierunki rozwoju oczami międzynarodowych ekspertów