Podczas webinarium omówione zostały problemy jakie napotykają przedsiębiorstwa produkcyjne operujące w dynamicznych warunkach rynkowych, gdzie nieustanne zmiany wymuszają elastyczne podejście do planowania. Umiejętność szybkiego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe oraz kluczowa rola integracji procesu planowania z rzeczywistym procesem produkcyjnym, definiują dzisiejszą zdolność skutecznego harmonogramowania. Fundamenty, takie jak statyczne plany, nie nadążają za obecnymi trendami, gdzie podczas ustalania planu produkcyjnego należy wziąć pod uwagę szereg podstawowych czynników takich jak:
Implementacja tych aspektów skutecznego harmonogramowania w znacznej mierze eliminuje występowanie przestojów i skraca ich czas, a także pozwala na zwiększenie efektywności produkcji.
Pierwsza część webinarium pozwoliła uczestnikom na zapoznanie się z podstawowymi zagadnieniami procesu harmonogramowania produkcji. Przedstawioną istotę skutecznego planowania oraz przybliżono najczęściej wykorzystywane metody przygotowywania planu produkcyjnego we współczesnym przemyśle, z wykorzystaniem systemu klasy APS (Advanced Planning and Scheduling). Szczególną uwagę poświęcono fundamentalnemu znaczeniu obszernej analizy danych wejściowych takich jak:
Uwzględnienie tych elementów bezpośrednio wpływających na jakość harmonogramu produkcyjnego pozwala unikać problemów operacyjnych oraz zapewniają płynność całego procesu.
Kolejna część webinarium poruszała tematykę wizualizacji planu na podstawie pracy z wykresem Gantta, który jest jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi do harmonogramowania produkcji. Przedstawiona została praca z interaktywnym wykresem Gantta w systemie APS (Advanced Planning and Scheduling). Użytkownik ma w systemie do dyspozycji szereg funkcji, takich jak np.:
Ponadto wizualizacja planu nie tylko pozwala na większą kontrolę nad procesem produkcyjnym, ale ułatwia również komunikację międzyoddziałową oraz wspiera podejmowanie decyzji na podstawie aktualnych danych.
Następna część webinarium przedstawiała znaczenie integracji harmonogramu z bieżącą produkcją, a także sposób, w jaki nowoczesne systemy planistyczne współpracują z danymi pochodzącymi z hali produkcyjnej. Do skutecznego harmonogramowania nie wystarczy jedynie stworzony plan produkcji – aby móc mówić o skutecznym planowaniu produkcji należy stale monitorować produkcję oraz dostosowywać się do zmian.
Podczas webinarium omówiono sposoby śledzenia produkcji w toku oraz przedstawiono narzędzia, które pozwalają na szybką identyfikację potencjalnych problemów takich jak opóźnienia w realizacji czy awarie sprzętu, a także sposoby na ich eliminację. Zaprezentowano również proces szybkiej aktualizacji harmonogramu w systemie APS.
Podczas podsumowania webinarium podkreślono korzyści biznesowe, jakie daje posiadanie systemu APS, w tym m.in.: