Wizualizacje w systemie zenon SCADA

Wizualizacje w systemie zenon SCADA

Wizualizacje w systemie zenon SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) służą dokładnemu i czytelnemu odwzorowaniu przebiegu procesów technologicznych i produkcyjnych. Zaletą informacji przekazywanych w formie graficznej jest to, że są one łatwe w interpretacji dla pracowników, bez wglądu na zajmowane przez nich stanowisko i posiadane kompetencje.

Poprzez generowane w systemie obrazy, zenon SCADA może przekazać użytkownikom wiele ważnych i użytecznych informacji jednocześnie, na jednym tylko ekranie.

System zenon SCADA potrafi zobrazować bardzo szerokie spektrum procesów i zjawisk. Dzięki swojej uniwersalności, oprogramowanie znalazło zastosowanie w wielu obszarach, w tym między innymi:

  1. przemysł energetyczny – kontrola wytwarzania i przesyłania energii elektrycznej;
  2. produkcja (dyskretna i procesowa) – z uwzględnieniem szczególnych potrzeb takich branż jak spożywcza, farmaceutyczna czy automotive;
  3. sieci wodociągowe i kanalizacyjne;
  4. transport – sterowanie oświetleniem na drogach, lotniskach czy wentylacją w tunelach;
  5. infrastruktura budowlana – zarządzanie inteligentnymi budynkami.

Program zenon SCADA przy pomocy zrozumiałych i czytelnych grafik ilustruje aktualny stan urządzeń, całych instalacji czy procesów. Wizualizacje wyposażone są w zestaw aktualizowanych na bieżąco parametrów, kluczowych dla opisania kondycji monitorowanego urządzenia czy procesu. Do grona często śledzonych parametrów należą między innymi: temperatura, poziom cieczy w zbiorniku, wielkość przepływu, procent zaawansowania procesu i wskaźniki wydajności.

Wśród celów, jakie przedsiębiorstwa mogą osiągnąć dzięki wizualizacjom zenon SCADA, wymienić można:

  • prostsza interpretacja danych procesowych i szybsza ocena sytuacji;
  • intuicyjne zarządzanie dużą ilością informacji przez pracowników;
  • poprawa kontroli nad nadzorowanymi procesami;
  • krótszy czas reakcji na zaistniałe zdarzenia.

Cechy wizualizacji tworzonych w zenon SCADA

Podstawowym założeniem wizualizacji zenon SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) jest maksymalnie przejrzyste i precyzyjne odwzorowanie przebiegu procesów i stanu objętych monitorowaniem urządzeń. Do cech wyróżniających tworzone w systemie wizualizacje zaliczyć można:

Zgodność z koncepcją Situational Awareness – aby ułatwić interpretację obrazów, zenon SCADA wykorzystuje założenia Situational Awareness. Oznacza to takie podejście do projektowania wizualizacji, aby prezentowane procesy przedstawione były w maksymalnie uproszczony sposób. Użytkownik powinien otrzymywać tylko takie informacje, jakie faktycznie są mu potrzebne w jego pracy. Wszystkie dane powinny być prezentowane kontekstowo, tak aby użytkownik nie miał trudności w ocenie, czy widoczne wartości parametrów są zgodne założeniami. Kolejnym postulatem koncepcji jest ujednolicenie kolorystyki grafik i silne wyróżnianie się anomalii.

Prostota tworzenia – oprogramowanie zawiera bogatą bibliotekę szablonów i predefiniowanych ekranów. Wizualizacje można tworzyć poprzez zestawienie gotowych obiektów i nadanie im odpowiednich parametrów. W całym procesie nie ma potrzeby wykonywania żadnych prac programistycznych. Wizualizacje zenon SCADA można w prosty sposób adaptować do potrzeb każdego przedsiębiorstwa, bez względu na jego branżę i infrastrukturę.

Personalizacja –  silna koncentracja na potrzebach informacyjnych konkretnego pracownika. Dzięki intuicyjnym kreatorom, zakres i poziom szczegółowości prezentowanych informacji można łatwo dobrać do wymagań użytkownika. Bez względu na to, czy jest to operator maszyny, kierownik zmiany, technik utrzymania ruchu, czy dyrektor produkcji. Dzięki temu użytkownicy zenon SCADA mogą uzyskać wizualizację maksymalnie dopasowaną do swoich zadań.

Praca w przeglądarce – dzięki obsłudze technologii HTML5, wizualizacje zenon SCADA są dostępne na każdym urządzeniu wyposażonym w przeglądarkę internetową. Bez względu na to, czy jest to komputer stacjonarny, tablet czy smartfon. Przy pomocy każdego z tych urządzeń użytkownicy mogą swobodnie komunikować się z systemem zenon, bez potrzeby konfiguracji sprzętu czy instalowania na nim dodatkowego oprogramowania.

Wizualizacje w systemie zenon SCADA – zalety

Dzięki funkcjom wizualizacji zenon SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) pozwala w prosty sposób mapować i obsługiwać złożone systemy i procesy w przedsiębiorstwie. Wizualizacje usprawniają pracę operatorów maszyn i pracowników nadzoru, ułatwiając im podejmowanie właściwych decyzji i szybkie reagowanie. W efekcie wdrożenia systemu, użytkownicy zyskują skuteczne narzędzie kontroli i zarządzania w czasie rzeczywistym.

Autor artykułu
Poleć innym
LinkedIn
Facebook
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Copyright
Copyright