Rozszerzona rzeczywistość w hali produkcyjnej

rozszerzona-rzeczywistosc-w-hali-produkcyjnej

Kolejne branże i przedsiębiorstwa odkrywają potencjał drzemiący w rozszerzonej rzeczywistości (AR – Augmented Reality). Rozwój i upowszechnianie technologii AR, pozwala firmom odkrywać coraz to nowe obszary jej zastosowania. Rozwiązania rozszerzonej rzeczywistości zaczęły już zadomawiać się w magazynach, gdzie umożliwiają realizację zbiorki metodą Pick by Vision. Kolejnym miejscem, gdzie ta technologia zaczyna coraz silniej zaznaczać swoją obecność, jest hala produkcyjna.

Podstawowym komponentem AR stosowanym w zakładach produkcyjnych są „inteligentne okulary” wyposażone w szereg rozwiązań komunikacyjnych, takich jak wyświetlacz, głośnik, mikrofon, kamera, system GPS czy Wi-Fi. Dzięki nim, użytkownicy mogą komunikować się ze wspierającymi ich pracę systemami informatycznymi. Wśród nich, należy przede wszystkim wymienić systemy realizacji produkcji MES (Manufacturing Execution System) i SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition).

Rozszerzona rzeczywistość może wpłynąć na wiele obszarów pracy nowoczesnej fabryki. Oto kilka przykładów.

Rozszerzona rzeczywistość w służbie utrzymania ruchu

Rozwiązania rozszerzonej rzeczywistości mogą stanowić nieocenioną pomoc w trakcie przeglądów, diagnostyki czy napraw maszyn. Za sprawą inteligentnych okularów technicy utrzymania ruchu mogą uzyskać precyzyjny opis zadań do wykonania, a także wgląd do schematów, instrukcji czy rysunków technicznych urządzeń. Eliminuje to potrzebę przeglądania papierowych instrukcji obsługi, co istotnie przyspiesza pracę. Co więcej, wyświetlane informacje prowadzą technika krok po kroku, co jest dużym ułatwieniem zwłaszcza dla mniej doświadczonych pracowników. Inteligentne okulary umożliwiają filmowanie prac utrzymania ruchu, co może być wykorzystane przy ocenie jakości napraw czy w celach szkoleniowych.

Kontrola jakości produktu

Dzięki rozszerzonej rzeczywistości pracownicy produkcji i kontroli jakości mogą podejrzeć rysunki techniczne, parametry, barwę czy poglądowe zdjęcie wytwarzanego aktualnie produktu. Pomaga im to w szybkiej, prawidłowej ocenie jakość i zgodność towaru z zamówieniem. Dzięki otrzymywanym na bieżąco informacjom, pracownicy nie muszą polegać wyłącznie swojej pamięci, ani tracić czasu na przeglądanie papierowej dokumentacji. Poza ewidentnie większą wygodą pracowników, przedsiębiorstwo zyskuje tym samym skuteczne narzędzie do poprawy jakości. Szybka i skuteczna detekcja nieprawidłowości oznacza mniej strat produkcyjnych, mniej reklamacji, a w efekcie niższe koszty i wyższy poziom satysfakcji klientów.

Operatorzy maszyn

Dzięki inteligentnym okularom, operatorzy maszyn produkcyjnych mogą mieć aktualny wgląd w plan pracy, śledzić odczyty z czujników czy otrzymywać ostrzeżenia związane z bezpieczeństwem pracy. Inteligentne okulary pozwalają wyeliminować niedogodności związane z potrzebą częstego korzystania z terminali stanowiskowych, czy urządzeń mobilnych w celu komunikacji z systemami MES (Manufacturing Execution System) lub SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition).

Większa wydajność montażu

Stosowanie rozszerzonej rzeczywistości może się okazać przydatne także przy wspieraniu prac monterskich. Zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z nowym produktem lub mniej doświadczonymi pracownikami. Dzięki AR pracownicy mogą na bieżąco otrzymać wytyczne, instrukcje i wskazówki do wykonywanych zleceń. To co w przypadku prac monterskich bardzo istotne, korzystanie z AR nie absorbuje w żaden sposób rąk pracownika. Skorzystanie z rozszerzonej rzeczywistości pozwala zwiększyć tempo prac i zmniejsza ryzyko popełnienia błędów. Nawet podczas wykonywania bardzo skomplikowanych prac monterskich.

Logistyka wewnętrzna

Gdy inteligentne okulary posiadają skaner kodów i są połączone z systemem realizacji produkcji MES, pozwalają na skuteczne rejestrowanie i dokumentowanie przepływu materiałów, półproduktów i towarów w hali produkcyjnej. W tym zakresie mogą zastąpić powszechnie dziś stosowane skanery mobilne.

Lepsza komunikacja

Użytkownicy inteligentnych okularów mogą nie tylko otrzymywać wiele użytecznych informacji, ale także przekazywać je innym pracownikom i podmiotom. Przykładem może być tu współpraca z zewnętrznymi zespołami serwisowymi. W przypadku wystąpienia problemu użytkownik może udostępnić serwisantom obraz na żywo, otrzymując w zamian instrukcje postępowania.

Coraz większa dojrzałość i powszechność rozszerzonej rzeczywistości sprawia, że nie można jej dłużej traktować jako nowatorskiego gadżetu. Należy ją postrzegać jako praktyczne narzędzie, pozwalające realnie usprawnić pracę nowoczesnej fabryki. Wdrożenie technologii AR w zakładzie powinno pomóc obniżyć koszty, zwiększyć wydajność pracowników i podnieść bezpieczeństwo w hali produkcyjnej.

Autor artykułu
Poleć innym
LinkedIn
Facebook
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Copyright
Copyright