Metody kompletacji – light picking

Light picking

Light picking – kompletacja sterowana światłem

Automatyzacja procesu kompletacji zamówień jest podstawą funkcjonowania magazynu, ponieważ zwiększa jego wydajność, eliminuje błędy i redukuje koszty. Można ją realizować przy pomocy szeregu metod typu „pick by …”. Jedną z nich jest kompletacja sterowana światłem, znana jako pick by light lub pick to light.

Każda firma chce przyspieszyć zbiórkę i wyeliminować towarzyszące jej błędy, gdyż jest to najkrótsza droga w kierunku oszczędności. Warto jednak wiedzieć, że metody kompletacji oraz towarzyszące im technologie nie są uniwersalne. Wybór tej właściwiej powinien zależeć od specyfiki magazynu oraz obecności nadrzędnego systemu klasy WMS. Tylko skrojone na miarę rozwiązanie będzie w stanie sprostać wymaganiom i przynieść oczekiwane rezultaty. Z poprzedniego artykułu wiemy już, kiedy stosować pick by voice, więc dzisiaj spróbujemy się przyjrzeć pick by light.

Sformułowanie „kompletacja sterowana światłem” mówi w zasadzie wszystko. To rozświetlone diody, umieszczone pod każdym miejscem magazynowym, informują operatora, skąd ma wziąć towar. Jego ilość znajduje się na wyświetlaczu będącym również elementem systemu, umieszczonym obok diody. Należą do niego także przyciski. Obowiązkowy służy do potwierdzania pobrania towaru, a pozostałe (opcjonalne) umożliwiają przekazanie do systemu informacji, że na miejscu znajdowała się zbyt mała jego ilość.

Przedstawiony schemat jest prosty, ale już na pierwszy rzut oka widać, że pick by light nie może funkcjonować bez nadrzędnego systemu informatycznego, najczęściej klasy WMS. To on spaja całą operację, przekazuje dane, może zarządzać oświetleniem oraz ilością towarów na miejscach magazynowych. Dzięki temu zadanie operatora polega wyłącznie na pobieraniu towarów z miejsc wskazanych przez sygnalizację świetlną i zatwierdzaniu wykonanej operacji – opcjonalnie może przekazać do systemu informację o stanie zapasu na danym miejscu. Co ciekawe, pick by light umożliwia również prowadzenie inwentaryzacji, w szczególności inwentaryzacji zerowej polegającej na potwierdzaniu pobrania ostatniej sztuki z lokacji.

System pick by light wysyła czytelne informacje. Dioda wskazuje miejsce magazynowe a cyfra na wyświetlaczu ilość towaru do pobrania. Dzięki temu trudno o pomyłkę, a operator przez cały czas ma wolne obie ręce, co znacząco przyspiesza pracę. Oszacowano, że kompletacja sterowana światłem może być nawet dziesięciokrotnie bardziej wydajna od klasycznej metody z kartką. Ma również zdecydowaną przewagę nad terminalem radiowym, który wymaga ciągłej obsługi. Pick by light ma swoje słabe strony, które można jednak skutecznie minimalizować. Przykładem jest błąd ludzki, kiedy operator źle zinterpretuje cyfrę z wyświetlacza bądź błędnie odczyta ilość na opakowaniu. Taki problem można szybko rozwiązać dzięki ważeniu pudełek po skompletowaniu zlecenia. Jeśli waga kartonu ze skompletowanym zamówieniem zgadza się z wagą ustaloną przez system, to operator poprawnie zinterpretował komunikaty.

Szybkość i dokładność to nie jedyne zalety kompletacji sterowanej światłem. Wszystkie informacje sprowadzają się do cyfr oraz sygnalizacji diodami, co oznacza, że pracę może wykonywać osoba niedoświadczona lub  nieznająca lokalnie używanego języka. Jak już pisaliśmy przy okazji pick by voice, ułatwia to zatrudnianie pracowników sezonowych oraz z zagranicy. Pod tym względem light wydaje się jeszcze bardziej uniwersalny.

Technologia pick by light została opracowana z myślą o zbiórce niewielkiej ilości towarów szybko rotujących i bardzo zróżnicowanych. Dlatego śmiało mogą z niej korzystać magazyny nastawione na dystrybucję. Doskonale sprawdzi się także w uzupełnianiu miejsca zbiórki, gdzie światło wskazuje miejsce, w które należy odłożyć dany towar – mówimy wówczas o pick to light. O pick to light mówimy również w sytuacji, kiedy operator prowadzi zbiórkę towarów w dużych ilościach, zazwyczaj drobnych, ale jednocześnie mało zróżnicowanych.

Rozwiązania pick by light współpracują z istniejącym w magazynie systemem klasy WMS czyniąc kompletację szybsza i dokładniejszą. Dzięki swojej prostocie – opartej na sygnalizacji świetlnej oraz wyświetlanym cyfrom – nie wymagają dłuższych szkoleń, co pozwala zatrudniać pracowników sezonowych i osoby nieznające języka. Pick by light okaże się skuteczny w magazynach nastawionych na dystrybucję, gdzie może stać się jedną z szeregu innych metod zbiórki.

Autor artykułu
Poleć innym
LinkedIn
Facebook
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Copyright
Copyright