Zaplanuj trasę miedzy mrugnięciami

Interaktywne planowanie tras

Interaktywne planowanie tras w oparciu o mapę

Późna godzina. Cicha godzina. Ciemność sprzyja skupieniu. Głęboka cisza pomaga wsłuchiwać się w samego siebie. Niewielki snop światła lampy zna swoje zadanie i granice. Dzisiaj pozwolę sobie na odrobinę luksusu, bez poczucia, że muszę napisać coś z obowiązku. Brak jasnej przestrzeni za oknem pozwala jedynie domyślać się gdzie jest pagórek, a gdzie skrawek lasu. Obserwując ten widok teraz, a przez ostatnie kilka lat to jak pracują dyspozytorzy transportowi analogia do standardowego modelu planowania tras wydaje się oczywista. O ile łatwiej byłoby obserwować w dzień, kiedy dokładnie można by było wszystko zobaczyć i dostrzec. O ile łatwiej było by planować wiedząc jakie niebezpieczeństwa czekają w mroku.
Wiedząc jak wygląda planowanie tras dostrzegamy jak wielką rolę odgrywa doświadczenie osoby planującej. Trudność pojawia się w przypadku kiedy daną osobę trzeba na pewien czas zastąpić lub gdy ilość informacji zarejestrowanych w systemie powoduje, że bardziej one pracę utrudniają niż wspomagają. Z reguły systemy klasy TMS posiadają zapisane wszelkie dane podstawowe dotyczące miejsc dostaw, okien czasowych dostaw. Problem pojawia się w momencie kiedy trzeba te informacje w odpowiednim momencie wydobyć i poinformować o tym właściwego użytkownika.

Z pomocą może nam przyjść wizualizacja takich informacji na mapie. Oczywiście nie wszystkich tylko tych zdefiniowanych dla określonej grupy osób. Nawet początkujący dyspozytor byłby w stanie ograniczyć ilość błędów występujących przy planowaniu. Mowa o narzędziu do łatwego definiowania profili informacyjnych dla użytkowników, określaniu ich priorytetów i sposobu wizualizacji na mapie, gdzie planujemy realizację zleceń spedycyjnych. W dalszym kroku podpięcie algorytmów sztucznej inteligencji interpretujących wyświetlane dane.

Użytkownik korzystający z systemu TMS po wyświetlaniu zleceń na mapie, otrzymuje dodatkowo komplet informacji dotyczących poszczególnych punktów dostaw. Ilość informacji jest zależna od profilu użytkownika, a ten zależy od roli jaką użytkownik pełni w systemie. Przykładowa informacja to kolejność rozładunków zakładając kryterium kosztowe. W systemie mamy zdefiniowane cenniki z przewoźnikami. System porównując stawki poszczególnych przewoźników proponuje taki przebieg trasy, który niekoniecznie wynika z najmniejszej liczby kilometrów, ale z najniższej stawki danego przewoźnika. Inna możliwa informacja to wizualizacja online miejsca występowania utrudnień w ruchu poprzez połączenie z jednym z wielu systemów monitoringu ruchu w intrenecie. Możliwości zastosowania innych funkcji ograniczają właściwie jedynie granice naszego umysłu. Mając odpowiednie środowisko, które może definiować i modyfikować użytkownik, uzyskujemy przydatne narzędzie poprawiające przepływ i agregację informacji w systemie.

Model interaktywnego planowania tras dąży w kierunku Web 4.0 kiedy to technologia i człowiek staną się jednym. System nie tylko gromadzi informacje związane z planowaniem ale również aktywnie informuje o nich użytkownika. Przekazywane są tylko faktycznie potrzebne informacje. Celem rozwiązania jest zmniejszenie chaosu informacyjnego poprzez umiejętne sterowanie systemem dystrybucji danych. Cała esencja wiedzy zgromadzona dotychczas w głowach kilku dyspozytorów lub rozproszona w systemie, przekazana w łatwy i przejrzysty sposób, pozwala efektywnie realizować postawione przed użytkownikiem zadania, skracając jednocześnie dystans między człowiekiem a maszyną.

Autor artykułu
Poleć innym
LinkedIn
Facebook
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Copyright
Copyright