Zaplanuj trasę miedzy mrugnięciami

Interaktywne planowanie tras

Interaktywne planowanie tras w oparciu o mapę

Późna godzina. Cicha godzina. Ciemność sprzyja skupieniu. Głęboka cisza pomaga wsłuchiwać się w samego siebie. Niewielki snop światła lampy zna swoje zadanie i granice. Dzisiaj pozwolę sobie na odrobinę luksusu, bez poczucia, że muszę napisać coś z obowiązku. Brak jasnej przestrzeni za oknem pozwala jedynie domyślać się gdzie jest pagórek, a gdzie skrawek lasu. Obserwując ten widok teraz, a przez ostatnie kilka lat to jak pracują dyspozytorzy transportowi analogia do standardowego modelu planowania tras wydaje się oczywista. O ile łatwiej byłoby obserwować w dzień, kiedy dokładnie można by było wszystko zobaczyć i dostrzec. O ile łatwiej było by planować wiedząc jakie niebezpieczeństwa czekają w mroku.
Wiedząc jak wygląda planowanie tras dostrzegamy jak wielką rolę odgrywa doświadczenie osoby planującej. Trudność pojawia się w przypadku kiedy daną osobę trzeba na pewien czas zastąpić lub gdy ilość informacji zarejestrowanych w systemie powoduje, że bardziej one pracę utrudniają niż wspomagają. Z reguły systemy klasy TMS posiadają zapisane wszelkie dane podstawowe dotyczące miejsc dostaw, okien czasowych dostaw. Problem pojawia się w momencie kiedy trzeba te informacje w odpowiednim momencie wydobyć i poinformować o tym właściwego użytkownika.

Z pomocą może nam przyjść wizualizacja takich informacji na mapie. Oczywiście nie wszystkich tylko tych zdefiniowanych dla określonej grupy osób. Nawet początkujący dyspozytor byłby w stanie ograniczyć ilość błędów występujących przy planowaniu. Mowa o narzędziu do łatwego definiowania profili informacyjnych dla użytkowników, określaniu ich priorytetów i sposobu wizualizacji na mapie, gdzie planujemy realizację zleceń spedycyjnych. W dalszym kroku podpięcie algorytmów sztucznej inteligencji interpretujących wyświetlane dane.

Użytkownik korzystający z systemu TMS po wyświetlaniu zleceń na mapie, otrzymuje dodatkowo komplet informacji dotyczących poszczególnych punktów dostaw. Ilość informacji jest zależna od profilu użytkownika, a ten zależy od roli jaką użytkownik pełni w systemie. Przykładowa informacja to kolejność rozładunków zakładając kryterium kosztowe. W systemie mamy zdefiniowane cenniki z przewoźnikami. System porównując stawki poszczególnych przewoźników proponuje taki przebieg trasy, który niekoniecznie wynika z najmniejszej liczby kilometrów, ale z najniższej stawki danego przewoźnika. Inna możliwa informacja to wizualizacja online miejsca występowania utrudnień w ruchu poprzez połączenie z jednym z wielu systemów monitoringu ruchu w intrenecie. Możliwości zastosowania innych funkcji ograniczają właściwie jedynie granice naszego umysłu. Mając odpowiednie środowisko, które może definiować i modyfikować użytkownik, uzyskujemy przydatne narzędzie poprawiające przepływ i agregację informacji w systemie.

Model interaktywnego planowania tras dąży w kierunku Web 4.0 kiedy to technologia i człowiek staną się jednym. System nie tylko gromadzi informacje związane z planowaniem ale również aktywnie informuje o nich użytkownika. Przekazywane są tylko faktycznie potrzebne informacje. Celem rozwiązania jest zmniejszenie chaosu informacyjnego poprzez umiejętne sterowanie systemem dystrybucji danych. Cała esencja wiedzy zgromadzona dotychczas w głowach kilku dyspozytorów lub rozproszona w systemie, przekazana w łatwy i przejrzysty sposób, pozwala efektywnie realizować postawione przed użytkownikiem zadania, skracając jednocześnie dystans między człowiekiem a maszyną.

Autor artykułu
Poleć innym
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *