Jak usprawnić pakowanie w magazynie?

Jak usprawnić pakowanie w magazynie?

Pakowanie jest newralgicznym procesem magazynowym, często stanowiącym wąskie gardło realizacji wysyłek. Efektywne pakowanie jest szczególnie ważne m.in. dla przedsiębiorstw działających w ramach e-commerce, gdzie dominują liczne zamówienia o niewielkim wolumenie produktów. Proces pakowania jest również kluczowy dla tych operatorów logistycznych, którzy wyspecjalizowali się w świadczeniu usług z zakresu co-paking (Contract Packaging). Usługi co-packing, oprócz pakowania i przepakowywania produktów, często obejmują także:

  • projektowanie opakowań,
  • tworzenie zestawów,
  • dodawanie próbek i innych materiałów marketingowych,
  • etykietowanie,
  • kontrolę jakości,
  • utylizację towarów.

Istnieje szereg działań, które można podjąć w celu optymalizacji procesu pakowania. Oto kilka z nich.

Przygotowanie stanowiska pracy

Ergonomia stanowiska pracy bezpośrednio przekłada sią na wydajność pracowników. Pakowanie wiąże się zazwyczaj z długotrwałym przebywaniem w pozycji stojącej. Aby poprawić komfort pracowników, można przy stanowiskach pakowania zainstalować specjalne maty antyzmęczeniowe. Wpływają one korzystnie na krążenie w kończynach dolnych, amortyzują i chronią kolana, biodra i kręgosłup. Takie maty posiadają ponadto właściwości antypoślizgowe.

Jeśli w magazynie pakowane są towary o znacznej masie, przydatne może byś skorzystanie z urządzeń mechanicznych. Manipulatory pneumatyczne pozwalają na precyzyjne operowanie nawet bardzo ciężkimi ładunkami, nie wymagają użycia znacznej siły ani podłączenia do prądu.

Wybór odpowiednich opakowań

Na podniesienie efektywność pakowania pozwalają również specyficzne rozwiązania w konstrukcji opakowań. Przykładem na to są kartony z automatycznym dnem. Aby przygotować taki karton do użytku wystarczy ścisnąć go z obu stron. Nie wymaga on dodatkowych akcesoriów, a taśma klejąca służy wyłącznie do zaklejenia kartonu na górze. Ich przewagą nad klasycznymi, klapowymi kartonami jest także większa wytrzymałość. Dzięki temu lepiej sprawdzą się do pakowania ciężkich przedmiotów.

Od lat nasila się dążenie do jak najlepszego doboru wielkości opakowania w stosunku do rozmiaru towaru. Dzieje się tak w związku z rosnącą świadomością ekologiczną społeczeństwa, a także chęcią racjonalizacji kosztów transportu.

Optymalne pakowanie przy wsparciu systemu WMS

Do poprawy wydajności procesu pakowania można wykorzystać narzędzia informatyczne, takie jak informatyczny system zarządzania magazynem WMS (Warehouse Management System). System WMS może zautomatyzować i wspomóc wiele elementów procesu pakowania, w tym m.in.:

Dobór nośnika w zależności od wielkości wysyłki

Oprogramowanie WMS automatyzuje proces doboru nośnika w zależności od wielkości towaru. Optymalizacja doboru nośnika możliwa jest na dwa sposoby:

Poprzez podanie możliwych nośników w typie kompletacji – system bierze pod uwagę rozmiary wagę wysyłki i dobiera odpowiedni typ nośnika. Przykładowo, w zależności od wielkości wysyłki system automatycznie przypisze jej mały  karton, duży karton lub paletę.

Algorytm kompletacji kartonowej – jest to specjalny algorytm używany w przypadku wykorzystywania dużej liczby kartonów o różnorodnych rozmiarach. System dobierze optymalny karton uwzględniając wagę i rozmiar artykułów, rozmiary i limity wagowe kartonów oraz parametry dodatkowe, takie jak na przykład tolerancja zapakowania kartonu.

Konsolidacja

System WMS wspomaga proces konsolidacji nośników i ich przepakowanie. Konsolidację można obsługiwać zarówno z poziomu komputera, jak i terminala radiowego. Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo, mamy w magazynie miejsce gdzie równocześnie trafiają artykuły przeznaczone do wielu wysyłek. Pracownik otrzymuje listę dostarczonych artykułów wraz  z informacją, które wysyłki mogą aktualnie zostać spakowane. Po wyborze wysyłki następuje wybór pustego kartonu docelowego. Przepakowanie potwierdzane jest skanowaniem kodu kreskowego. Cały proces kończy się wydrukiem listy z zawartością kartonu i etykiety wysyłkowej.

Komunikacja z firmami kurierskimi

Oprogramowanie WMS może posiadać specjalny moduł, odpowiedzialny za komunikację on-line z systemami firm kurierskich. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia i przyspiesza wymianę informacji związanych z realizacją wysyłki. Jak może wyglądać schemat takiej komunikacji?

Gdy do magazynu spływa nowe zamówienie, program WMS wysyła komunikat do firmy kurierskiej, który zawiera szacowaną liczbę kartonów do danej wysyłki i adres odbiorcy. System informatyczny firmy kurierskiej odpowiada, nadając przesyłce jednoznaczny identyfikator. Następuje odbywa się proces kompletacji i pakowania. Po spakowaniu każdego kartonu wysyłany jest komunikat z prośbą o etykietę. W odpowiedzi firma kurierska odsyła komunikat z etykietą w postaci pliku binarnego. Plik ten zapisywany jest w bazie systemu WMS i kierowany do wydruku. Wydrukowana etykieta naklejana jest na karton z przesyłką.

Pakowanie – automatyzacja

Gdy mamy do czynienia z dużą skalą i wysoką powtarzalnością procesu pakowania, warto zastanowić się nad jego przynajmniej częściową automatyzacją. Automatyzację procesu pakowania często wprowadza się w przypadku tych produktów, które wymagają spełnienia wysokich norm sanitarnych, czyli m.in: spożywczych, farmaceutycznych i kosmetycznych.

Do popularnych rozwiązań automatyzujących pakowanie zaliczają się:

Zgrzewarki do folii – automatyczne lub półautomatyczne maszyny służące do pakowanie produktów w folię termokurczliwą.

Wypełniacze kartonów – maszyny wypełniające karton materiałami, które chronią znajdujące się w nim produkty przed uszkodzeniami. Do wypełniania kartonów stosuje się szerokie spektrum materiałów, w tym m.in. poduszki powietrzne, folię bąbelkową, styropian, wypełniacz tekturowy, wiórki papierowe czy wełnę drzewną.

Owijarki paletowe – automatyczne lub półautomatyczne urządzenia służące do owijania spaletyzowanych ładunków folią stretch. W pełni automatyczna owijarka składa się z następujących elementów: transporter podawczy, paletyzator, układ automatycznego podawania palet, transporter odbiorczy załadowanych palet.

Roboty pakujące – w pełni automatyczne urządzenia do pakowania, paletyzacji i depaletyzacji. Roboty pakujące pozwalają na znaczne zwiększenie tempa pracy, zmniejszając jednocześnie ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Ich dużą zaletą jest wysoka odporność na warunki otoczenia. Dzięki temu często znajdują zastosowanie w chłodniach, w składach materiałów niebezpiecznych, czy przy obsłudze towarów wymagających wysokiej sterylności.

Kartoniarki – zautomatyzowane linie pozwalające obsłużyć wszystkie czynności związane z lokowaniem produktów w kartonie. Kartoniarki potrafią formować pudełka, umieszczać  w nich towary i sklejać całość. Zaawansowane kartoniarki mogą przy pomocy interfejsu komunikować się z system zarządzania magazynem.

 

 

 

Autor artykułu
Poleć innym
LinkedIn
Facebook
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Copyright
Copyright