Planowanie tras ciężarówek – automatyzacja

Planowanie tras

  • Systemy TMS są w stanie optymalnie zaplanować zlecenia przewozu i połączyć je w trasy.
  • Algorytmy automatycznego planowania często wymagają znajomości zaawansowanej matematyki i dużego doświadczenia. Parametryzacja tych algorytmów bywa trudna, a wyniki trudne do przewidzenia.
  • Oprogramowanie TMS pomaga szybko zaplanować trasę dzięki zapisanemu zbiorowi gotowych szablonów i zestawów, zbudowanych w oparciu o często realizowane zlecenia. Szablony zawierają priorytety i parametry, jakimi kierowano przy ustalaniu tych tras.

Planowanie tras to jedno z podstawowych zadań systemów TMS. Uruchomienie automatycznego planowania w taki sposób, aby spełniało wszystkie, bądź przynajmniej większość wymagań klienta, często jest nie lada wyzwaniem. Im więcej chcemy w nim uwzględnić parametrów (czyli tzw. wymiarów), tym problem optymalizacyjny staje się trudniejszy. Co więcej, wyznaczone przez algorytmy rozwiązania, nie zawsze sprawdzają się wtedy w praktyce.

Należy pamiętać, że matematycznie poprawne rozwiązanie, nie musi być zgodne z oczekiwaniami klienta. Jak również jego przyzwyczajeniami. Często pojawiają się wtedy głosy: „no ale my jeździmy inaczej”, albo „nikt by takiej trasy nie zaplanował”, czy „od lat planujemy inaczej”. Są to stwierdzenia z którymi trudno się dyskutuje.

Planowanie tras – system TMS a praktyka

Doświadczenia planistów i uwarunkowania systemów TMS to dwa różne światy. Na szczęście istnieje sposób, aby je pogodzić. Zacznijmy jednak od początku, czyli od zdefiniowania problemu. Czym jest optymalizacja transportu i układanie tras? Na wejściu (to co mamy) są zlecenia przewozu. Rozumiemy przez to wiele zleceń transportowych z punktu A do B. Często posiadają one wspólny punkt załadunkowy. Zlecenia te zawierają określoną ilość palet, nośników, masę itp.

Na wyjściu (czyli to co chcemy otrzymać) będą trasy. Czyli pogrupowane zlecenia wraz z optymalną kolejnością przystanków, wyliczonymi czasami, a także przypisanymi typami pojazdów. Ilość danych wejściowych zależy od specyfiki firmy dystrybucyjnej. Najczęściej jest to kilkaset zleceń dziennie, a planowanie odbywa się w interwałach dobowych. Jeżeli paczki zleceń są w miarę stałe w czasie, a przewoźnik/dystrybutor ma duże doświadczenie w planowaniu ręcznym (np. w arkuszu kalkulacyjnym), nic nie stoi na przeszkodzie aby tą wiedzę wykorzystać. W tym celu do systemu TMS importujemy (np. ze wspomnianego wcześniej arkusza), albo wprowadzamy ręcznie, zbiory tras „stałych” wraz z kolejnością przystanków.

Ponadto wprowadzamy do systemu TMS parametry sterujące, takie jak priorytety poszczególnych przystanków, najczęstsze wolumeny tras, podział towarów na grupy spedycyjne i reguły przewozów. Reguły mogą przykładowo określać czy zlecenia można dzielić, jaki jest czas przyjazdu na pierwszy przystanek, czy wymagane są okna czasowe itp. Dysponując wieloma zestawami tras, operator wybiera ten najbardziej pasujący. Po naciśnięciu przycisku ”planuj”, program w ciągu kilku minut (czas ten zależy od rozmiaru danych wejściowych) zaplanuje trasy. Mapa cyfrowa czytelnie zaprezentuje otrzymane wyniki. System TMS pozwala na ręczną modyfikację planu przed jego zatwierdzeniem.

Metoda ta umożliwia automatyzację planowania tras, przy jednoczesnym uwzględnieniu oczekiwań i przyzwyczajeń danego przedsiębiorstwa. Przygotowane szablony i zestawy tras, mogą być w dowolnej chwili modyfikowane przez bardziej zaawansowanych użytkowników. Opisane rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze, gdy towar rozwożony jest z jednego miejsca.

Rezultaty

Wdrożenie automatycznego planowania tras ciężarówek oszczędza czas planisty, umożliwiając mu szybkie zaplanowanie dowolnie dużej ilości zleceń. Optymalizacja tras przynosi także wymierne oszczędności finansowe. U podstaw rozwiązania leży logika klienta, dlatego nie ma obawy, że otrzymane wyniki będą zaskoczeniem dla użytkowników systemu. Im więcej zleceń będzie realizowanych, tym te korzyści okażą się większe.

Autor artykułu
Poleć innym
LinkedIn
Facebook
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Copyright
Copyright