Komu potrzebna jest genealogia produktu?
Zbieraniem tak szczegółowych informacji o historii każdego produktu, zainteresowane są przede wszystkim te firmy, w których jakość towaru ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo klientów. Należą do nich m.in. przedsiębiorstwa z branż takich jak: spożywcza, kosmetyczna, farmaceutyczna, lotnicza czy motoryzacyjna. Jakie konkretnie potrzeby i korzyści powodują, że firmy decydują się na wdrożenie rozwiązań zapewniających pełną transparentność oferowanych produktów?
Regulacje prawne
Wśród firm szczególnie zainteresowanych genealogią produktu są takie, które są do tego zobligowane przepisami prawa. Dotyczy to m.in. firm oferujących artykuły spożywcze czy kosmetyczne. Do przepisów określających wymagania odnośnie genealogii produktu można zaliczyć następujące rozporządzenia:
- WE nr 178/2002 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego
- WE nr 1223/2009 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące produktów kosmetycznych
- 95/2010 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 9 ustanawiające obowiązki podmiotów wprowadzających do obrotu drewno i produkty z drewna
Wymagania klientów i partnerów biznesowych
Informacja o historii pochodzenia produktów, staje się standardowym wymogiem stawianym dostawcom w wielu branżach. Dlaczego taka sytuacja ma miejsce? Weźmy przykład z branży motoryzacyjnej. Przeciętny współczesny samochód składa się z kilkunastu tysięcy części, często pochodzących od wielu różnych kooperantów. Transparentność wszystkich komponentów i procesów składających się na budowę pojazdu, ma niebagatelne znaczenie w kwestii bezpieczeństwa jego użytkowania. Dzięki szczegółowej genealogii produktu, koncerny motoryzacyjne mogą szybko ustalić źródło powstałego defektu i ustalić wszystkie dotknięte tym problemem samochody. Pozwala to na szybsze podjęcie stosownych działań i ograniczenie ilości wadliwych egzemplarzy wprowadzanych na rynek. Powyższy przykład odnosi się do wszystkich firm, które w swojej działalności współpracują z wieloma podwykonawcami, a jakość i bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie.
Lepsza kontrola i minimalizacja zagrożeń
Wymogi prawne i oczekiwania klientów, to nie jedyne przyczyny dla których firmy powinny zarządzać genealogią produktów. Śledzenie historii produktu to również poprawa przejrzystości kontroli przepływu towarów. W przypadku problemu z reklamacjami, genealogia pozwala łatwiej zidentyfikować problem jakościowy, a także określić których egzemplarzy towaru może on dotyczyć. Pozwala to w porę podjąć działania zaradcze, które uchronią firmę przed dodatkowymi stratami finansowymi i wizerunkowymi.