Przewóz towarów wrażliwych – rejestr SENT

Przewóz towarów wrażliwych – rejestr SENT

Przewóz towarów wrażliwych na lub przez terytorium Polski wymusza informowanie o tym fakcie w systemie e-przewóz (rejestr zgłoszeń SENT) Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz.U. 2017 poz. 708 z późn. zm.) określa katalog i ilości towarów podlegających zgłoszeniu. Tyle w kwestii formalnej.

Pracę z systemem e-przewóz zaczynamy od założenia konta w portalu. Szczegóły jak to zrobić oraz wymagania dotyczące rejestracji można z łatwością znaleźć na stronie https://puesc.gov.pl/e-przewoz. Wybór formularza rejestracji przewozu towaru wrażliwego zależy od kraju, w którym inicjowany jest przewóz oraz od kraju docelowego. Innymi słowy, w zależności od tego skąd i dokąd transportujemy towar, korzystać będziemy z różnych zgłoszeń/formularzy. Szczegółowy spis znajdziemy pod adresem: https://test.puesc.gov.pl/web/puesc/sent-formularze. Formularze te często nazywane są po prostu formularzami SENT, a zgłoszenie przewozu zgłoszeniem SENT.
Informacji w systemie e-przewóz można składać i aktualizować manualnie, ale istnieje sposób na automatyzację tego procesu. Dobry system TMS (Transport Management System) kompleksowo obsługuje organizowanie i planowanie transportu. Pozwala to wyręczać spedytora w tym uciążliwym obowiązku.

Przewóz towarów wrażliwych – system TMS

System zarządzania transportem TMS potrafi samodzielnie zidentyfikować przewóz towaru wrażliwego, wygenerować stosowne zgłoszenie oraz plik xml. Od decyzji użytkownika zależy, czy program prześle deklarację bezpośrednio do systemu e-przewóz (korzystając z API za pomocą web services), czy plik zostanie przesłanie do portalu PUESC. W efekcie system sam wygeneruje, wyświetli i zapamięta nr SENT oraz wymagane klucze otrzymane z systemu e-przewóz (wysyłający, przewoźnik, odbiorca). W „kartotece” systemu użytkownik ma dostęp do wszelkich danych historycznych. Aplikacja mobilna prześle stosowne dane geo-SENT (obowiązek przesyłania danych lokalizacyjnych). Na potrzeby testów i wdrożenia istnieje możliwość podpięcia całego interfejsu do testowego systemu e-przewóz, który szczęśliwie jest ogólnodostępny.

W razie zmiany specyfikacji (tak jak to miało miejsce w przeszłości podczas wprowadzania SENT 2.0 a obecnie 3.0), to po stronie dostawcy oprogramowania transportowego leży obowiązek dostosowania aplikacji do nowych wymagań. W razie awarii systemu e-przewóz, utworzone przez system TMS pliki xml można przesłać pocztą elektroniczną, co jest zgodne z oficjalną procedurą awaryjną.

Rezygnacja z manualnej rejestracji towarów wrażliwych na rzecz systemu informatycznego, pozwala zaoszczędzić sporo tak cennego w logistyce czasu. Dobre oprogramowanie TMS ułatwia użytkownikom działanie zgodne z aktualnym stanem prawnym, co chroni przedsiębiorstwo przed potencjalnymi karami (od 20 000 pln za brak zgłoszenia SENT, kwoty rzędu 5000-10000 pln za brak/złe działanie systemu GPS – zgłoszenia SENT-GEO).

Na koniec wyjaśnienie skrótów w tytule:
SENT – elektroniczny rejestr zgłoszeń przewozu towarów wrażliwych
PUESC – Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych
e-przewóz – jedna z usług PUESC do obsługi zgłoszeń SENT
TMS – Transport Management System

Autor artykułu
Poleć innym
LinkedIn
Facebook
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Copyright
Copyright