Pojawiam się i znikam

Transport i RFID

Identyfikacja środków transportu w technologii RFID na terenie przedsiębiorstwa

Skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem, zarówno pod względem ekonomicznym jak i organizacyjnym, wymaga stosowania nowoczesnych rozwiązań informatycznych, w szczególności w obszarze logistyki. Obecny rozwój technologii zdalnej komunikacji znacząco ułatwia integrowanie procesów w przedsiębiorstwie zwiększając efektywność i szybkość przepływu materiałów oraz informacji. Pojawienie się metod identyfikacji za pośrednictwem fal radiowych, coraz częściej wypiera standardowe znakowanie towarów i obiektów kodami kreskowymi.
Ideą działania takiego systemu – Radio Frequency Identification (RFID), jest przechowywanie pewnej ilości informacji w niewielkich obwodach, zwanych znacznikami (tagami). Dzięki swoim możliwościom RFID znajduje zastosowanie prawie w każdej dziedzinie, szczególnie tam gdzie potrzebna jest szybka identyfikacja, prosty dostęp do danych, śledzenie przepływów lub lokalizacja artykułów/obiektów.

Warto przyjrzeć się korzyściom, jakie może nieść zastosowanie tej technologii w obszarze otoczenia zakładu. Każdego dnia dyspozytorzy zmagają się z wieloma problemami, jak chociażby brak pełnej wiedzy na temat pojazdów przebywających na terenie zakładu, co powoduje trudności w precyzyjnym rozplanowaniu obłożenia doków. Brak takich informacji często prowadzi do tworzenia się kolejek pojazdów, a także niepotrzebnego nagromadzenia prac. Wykorzystując odpowiednio RFID, można poszczególne zadania w znacznym stopniu ułatwić i zniwelować te, które się ze sobą krzyżują.

Istotną kwestią stosowania RFID w kontekście otoczenia zakładu jest odpowiednie, z punktu widzenia całego procesu, umiejscowienie czytników i znaczników. Aby najlepiej spełniały swoją rolę, czytniki umieszcza się w charakterystycznych punktach, np.: w miejscu rejestracji kierowcy, wyjeździe z parkingu zewnętrznego, wjeździe na bufor, przy bramie i wadze wjazdowej, miejscach załadunku i rozładunku itp. Znaczniki (tagi) RFID natomiast zazwyczaj umiejscawia się we wnętrzu samochodu, np. za szybą lub przykleja w postaci naklejki na szybie. W przeciwieństwie do kodów kreskowych, znacznik podczas transmisji danych nie wymaga bezpośredniej „widoczności” z anteną (jedynie powinien znajdować się w jej zasięgu), a także nie jest wrażliwy na warunki otoczenia tj. deszcz, śnieg, wibracje.

Technologia RFID doskonale sprawdza się w bezobsługowym, ciągłym monitorowaniu pojazdów, ponieważ każdy pojazd wyposażony w znacznik, automatycznie sygnalizuje swoją bieżącą lokalizację (w momencie pojawienia się w obszarze danego czytnika). Pracownik obsługujący dany pojazd po otrzymaniu takiej informacji, jest w stanie, bez fizycznego sprawdzania, poznać jego numer rejestracyjny, a system wygeneruje mu kolejne polecenia do wykonania, np. gdzie powinien się udać i który ładunek odebrać. Takie rozwiązanie ma szczególne znaczenie w przypadku przedsiębiorstw, gdzie należy szybko i sprawnie obsłużyć dużą ilość pojazdów. Przekłada się to wówczas na niższe koszty obsługi i skrócenie czasu trwania całego procesu.

Innym, choć też ważnym przykładem stosowania identyfikatorów radiowych jest proces automatycznego ważenia. System identyfikuje samochód podjeżdżający do wagi i za pomocą sygnalizatora świetlnego bądź szlabanu wysyła mu pozwolenie na wjazd na wagę. W konsekwencji zostaje uruchomiona opcja automatycznego ważenia , a wyświetlacz wskazuje całkowitą masę pojazdu wraz z towarem. Po wykonaniu ważenia i przesłaniu danych do systemu zapala się zielone światło (bądź otwiera szlaban wyjazdowy) sygnalizując kierowcy opuszczenie wagi. Bezobsługowe zbieranie danych przy użyciu znaczników RFID w znacznym stopniu wyklucza błędy i przesyła precyzyjne informacje do systemu danych, co wpływa na zysk przedsiębiorstwa.

Rosnące wymagania rynku wymuszają na przedsiębiorcach minimalizowanie czasu i zwiększanie niezawodności realizowanych procesów logistycznych, przy ciągłym ograniczaniu kosztów. Zastosowanie technologii RFID dla potrzeb lokalizacji pojazdów na terenie zakładu umożliwia usprawnienie tego procesu, a także pozwala na optymalne wykorzystanie poszczególnych stanowisk na placu manewrowym oraz parkingów. Myślę, że w kolejnych latach można spodziewać się silnego rozwoju technologii RFID w tym obszarze, ponieważ korzyści jakie ze sobą niesie są ogromne.

Autor artykułu
Poleć innym
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *