Pojawiam się i znikam

Transport i RFID

Identyfikacja środków transportu w technologii RFID na terenie przedsiębiorstwa

Skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem, zarówno pod względem ekonomicznym jak i organizacyjnym, wymaga stosowania nowoczesnych rozwiązań informatycznych, w szczególności w obszarze logistyki. Obecny rozwój technologii zdalnej komunikacji znacząco ułatwia integrowanie procesów w przedsiębiorstwie zwiększając efektywność i szybkość przepływu materiałów oraz informacji. Pojawienie się metod identyfikacji za pośrednictwem fal radiowych, coraz częściej wypiera standardowe znakowanie towarów i obiektów kodami kreskowymi.
Ideą działania takiego systemu – Radio Frequency Identification (RFID), jest przechowywanie pewnej ilości informacji w niewielkich obwodach, zwanych znacznikami (tagami). Dzięki swoim możliwościom RFID znajduje zastosowanie prawie w każdej dziedzinie, szczególnie tam gdzie potrzebna jest szybka identyfikacja, prosty dostęp do danych, śledzenie przepływów lub lokalizacja artykułów/obiektów.

Warto przyjrzeć się korzyściom, jakie może nieść zastosowanie tej technologii w obszarze otoczenia zakładu. Każdego dnia dyspozytorzy zmagają się z wieloma problemami, jak chociażby brak pełnej wiedzy na temat pojazdów przebywających na terenie zakładu, co powoduje trudności w precyzyjnym rozplanowaniu obłożenia doków. Brak takich informacji często prowadzi do tworzenia się kolejek pojazdów, a także niepotrzebnego nagromadzenia prac. Wykorzystując odpowiednio RFID, można poszczególne zadania w znacznym stopniu ułatwić i zniwelować te, które się ze sobą krzyżują.

Istotną kwestią stosowania RFID w kontekście otoczenia zakładu jest odpowiednie, z punktu widzenia całego procesu, umiejscowienie czytników i znaczników. Aby najlepiej spełniały swoją rolę, czytniki umieszcza się w charakterystycznych punktach, np.: w miejscu rejestracji kierowcy, wyjeździe z parkingu zewnętrznego, wjeździe na bufor, przy bramie i wadze wjazdowej, miejscach załadunku i rozładunku itp. Znaczniki (tagi) RFID natomiast zazwyczaj umiejscawia się we wnętrzu samochodu, np. za szybą lub przykleja w postaci naklejki na szybie. W przeciwieństwie do kodów kreskowych, znacznik podczas transmisji danych nie wymaga bezpośredniej „widoczności” z anteną (jedynie powinien znajdować się w jej zasięgu), a także nie jest wrażliwy na warunki otoczenia tj. deszcz, śnieg, wibracje.

Technologia RFID doskonale sprawdza się w bezobsługowym, ciągłym monitorowaniu pojazdów, ponieważ każdy pojazd wyposażony w znacznik, automatycznie sygnalizuje swoją bieżącą lokalizację (w momencie pojawienia się w obszarze danego czytnika). Pracownik obsługujący dany pojazd po otrzymaniu takiej informacji, jest w stanie, bez fizycznego sprawdzania, poznać jego numer rejestracyjny, a system wygeneruje mu kolejne polecenia do wykonania, np. gdzie powinien się udać i który ładunek odebrać. Takie rozwiązanie ma szczególne znaczenie w przypadku przedsiębiorstw, gdzie należy szybko i sprawnie obsłużyć dużą ilość pojazdów. Przekłada się to wówczas na niższe koszty obsługi i skrócenie czasu trwania całego procesu.

Innym, choć też ważnym przykładem stosowania identyfikatorów radiowych jest proces automatycznego ważenia. System identyfikuje samochód podjeżdżający do wagi i za pomocą sygnalizatora świetlnego bądź szlabanu wysyła mu pozwolenie na wjazd na wagę. W konsekwencji zostaje uruchomiona opcja automatycznego ważenia , a wyświetlacz wskazuje całkowitą masę pojazdu wraz z towarem. Po wykonaniu ważenia i przesłaniu danych do systemu zapala się zielone światło (bądź otwiera szlaban wyjazdowy) sygnalizując kierowcy opuszczenie wagi. Bezobsługowe zbieranie danych przy użyciu znaczników RFID w znacznym stopniu wyklucza błędy i przesyła precyzyjne informacje do systemu danych, co wpływa na zysk przedsiębiorstwa.

Rosnące wymagania rynku wymuszają na przedsiębiorcach minimalizowanie czasu i zwiększanie niezawodności realizowanych procesów logistycznych, przy ciągłym ograniczaniu kosztów. Zastosowanie technologii RFID dla potrzeb lokalizacji pojazdów na terenie zakładu umożliwia usprawnienie tego procesu, a także pozwala na optymalne wykorzystanie poszczególnych stanowisk na placu manewrowym oraz parkingów. Myślę, że w kolejnych latach można spodziewać się silnego rozwoju technologii RFID w tym obszarze, ponieważ korzyści jakie ze sobą niesie są ogromne.

Autor artykułu
Poleć innym
LinkedIn
Facebook
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Copyright
Copyright