Pick by Vision – rozszerzona rzeczywistość w magazynie

Pick by visionRozszerzona rzeczywistość (ang. AR – augmented reality) stanowi potencjalny przełom w doskonaleniu pracy magazynu. Jednym z pierwszych, a przy tym najbardziej obiecujących obszarów jej zastosowania, jest proces zbiórki. Kompletacja wspomagana narzędziami rzeczywistości rozszerzonej określana jest mianem Pick by Vision.

Kluczowym komponentem Pick by Vision są „inteligentne okulary” wyposażone w wyświetlacz, mikrofon, głośnik, kamerę, GPS i łączność z WLAN. Inteligentne okulary stanowią pomost pomiędzy magazynierem, a informatycznym systemem zarządzającym magazynem WMS (Warehouse Management System). System WMS deleguje zadania poprzez komendy głosowe i dostarcza wizualizacji wspomagających wykonanie zlecenia. Wykonanie operacji potwierdzane jest przez pracownika głosowo. Do skanowania etykiet może posłużyć wbudowana w oprawę okularów kamera.

Obecny poziom techniki powoduje, że metoda Pick by Vision posiada kilka istotnych ograniczeń, powstrzymujących jej upowszechnienie na szeroką skalę. Jak na dzień dzisiejszy przedstawiają się możliwości, zalety i wady Pick by Vision

Zalety Pick by Vision:

Wygoda pracownika – inteligentne okulary są lekkie, ergonomiczne, posługiwanie się nimi nie angażuje rąk użytkownika. Przekłada się to na wysoki komfort pracy.

Wysoka elastyczność – Pick by Vision można wprowadzić w każdym magazynie. Nie trzeba ingerować w jego infrastrukturę (w przeciwieństwie np. do Pick by Light).

Szybsze wykonywanie zadań – brak potrzeby obsługiwania terminali skraca czas wykonywania operacji magazynowych.

Ograniczenie potrzeby podejmowania decyzji – Pick by Vision prowadzi pracownika „za rękę” przez cały proces zbiórki. Ogranicza to pole do ewentualnych błędów i nieoptymalnych decyzji.

Błyskawiczna konsultacja defektów – jeżeli pracownik zauważy uszkodzenie na produkcie, może natychmiast przesłać zdjęcie do właściwej osoby i skonsultować co zrobić z towarem.

Łatwe wdrożenie – wprowadzenie Pick by Vision wymaga krótkiego czasu szkolenia pracowników. Okulary nie wymagają skomplikowanej obsługi a sama metoda jest intuicyjna. Dzięki temu użytkownicy mogą szybko rozpocząć pracę. Jest to szczególnie istotne w przypadku pracowników tymczasowych, zatrudnianych w okresie wzmożonego ruchu w magazynie.

Symultaniczne przesyłanie informacji – pracownik magazynu może odbierać kilka informacji w tym samym czasie. Na przykład te dotyczące trasy i przedmiotu zbiórki.

Wielojęzyczność – w Pick by Light nie istnieje problem bariery komunikacyjnej, o ile system magazynowy WMS jest wyposażony w różne wersje językowe.

Bardzo wysoka jakość zbiórki – kompletacja realizowana w ramach Pick by Vision powinna niemal wyeliminować ryzyko popełnienia błędu. Prezentowane na wyświetlaczu zdjęcia czy numery seryjne artykułów skutecznie zapobiegają pomyłkom. Przekłada się to na mniejszą ilość zwrotów i eliminację powtarzania czynności.

Śledzenie pracy w czasie rzeczywistym – inteligentne okulary pozwalają określić lokalizację pracownika magazynu i śledzić postępy wykonywanych zadań.

Bezpieczeństwo zbiórki – wolne ręce i możliwość szybkiego komunikowania zagrożeń podnosi bezpieczeństwo pracowników magazynu. Pick by Vision to również większe bezpieczeństwo dla sprzętu, ponieważ pozwala zrezygnować z terminali mobilnych, które często ulegają uszkodzeniom.

Ograniczenia Pick by Vision:

Automatyczna identyfikacja – odczytywanie kodów przy pomocy zainstalowanej w obudowie kamery, nadal nie jest tak szybkie i precyzyjne jak w klasycznych skanerach.

Wydajność baterii – nadal nie istnieją baterie tak małe i pojemne, aby zapewnić inteligentnym okularom nieprzerwane działanie przez długi czas. Wymusza to wymianę baterii w trakcie pracy, albo stosowanie dodatkowej baterii zewnętrznej.

Rozpoznawanie mowy – inteligentne okulary nie oferują jak dotąd tak dobrych parametrów rozpoznawania mowy jak system z niezależnym mikrofonem. Jest to szczególnie zauważalne w magazynach o wysokim poziomie hałasu.

Psychiczne zmęczenie – długotrwała praca w Pick by Vision może powodować większe zmęczenie psychiczne pracowników, wywołane wąskim zakresem wykonywanych czynności i silnym ograniczeniem decyzyjności. Dla części użytkowników, inteligentne okulary stanowią też zbyt daleko idącą ingerencję w prywatność.

Interfejs z systemami WMS – odmienne rozwiązania programistyczne i brak ustalonych standardów wśród dostawców inteligentnych okularów, utrudniają ich współpracę z informatycznymi systemami magazynowymi WMS.

Koszty – okulary stosowane w Pick by Vision są jeszcze stosunkowo drogie, a ze względów higienicznych powinny być używane indywidualnie.

Proces zbiórki to nie jedyny obszar wykorzystania rzeczywistości rozszerzonej w magazynie. Z powodzeniem możne ona też wspierać przyjęcie i wydanie towaru, inwentaryzację, czy służby techniczne podczas prac serwisowych. Gdy rozwój techniki pozwoli przezwyciężyć obecne trudności w obrębie AR, należy oczekiwać jej stopniowego upowszechnienia i dalszego rozwoju.

 

Autor artykułu
Poleć innym
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *