Instrukcje

Instrukcje

Zaufaj mi, jestem ekspertem! Po co mi instrukcja?

Czy instrukcje w produkcji mają sens?

Od kiedy mamy coraz więcej wszelkiej maści sprzętu ułatwiającego pracę i życie, posiadamy „tony papierów i tony analiz”, czyli instrukcje obsługi. Zaczynają one zawierać ekstremalne ilości stron, które przebijają w ilości słów powieści Tolkiena. Próba wyjaśnienia w nich wszystkiego kończy się tym, że 80% osób przestaje czytać je już na pierwszej stronie :). Zresztą i ja tak postępuje. Czytam najczęściej to co jest wyróżnione w tekście (ile z Was zwróciło uwagę na wyróżnione elementy artykułu zanim zaczęliście czytać? Ilu z was najpierw zwróciło uwagę na zdjęcia?).

Wyjątkiem są instrukcje obrazkowe przy montażu mebli Ikea (oczywiście znajdą się eksperci, którzy składają swoje własne wersje mebli, o czym można poczytać na stronie ikeahacers). Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego akurat je czytamy? Odpowiedź jest prosta. To uniwersalny i łatwy do zrozumienia język obrazkowy, co więcej nie potrzeba różnych wersji językowych i można je używać w dowolnym kraju. Jest krótka, zwięzła i na temat. Prosta, przejrzysta i łatwa do zrozumienia dla wszystkich. Dlaczego więc nie wykorzystać takiego rozwiązania w ramach programu „best practice” na wydziale produkcyjnym?

Instrukcje proste, przejrzyste i dostępne w każdym momencie? Czemu nie? Możemy zamienić wersje papierowe na wersje elektroniczne, dodać do tego zdalny dostęp z urządzeń typu smartphone, tablet, terminal lub komputer. Zmiany wersji stają się o wiele prostsze (nie trzeba drukować dokumentów, przemierzać setki działów firmy informując o zmianach i wkładać do nieskończonej ilości segregatorów nowych). Idąc dalej, można zamienić obrazki w instrukcjach – na filmy, animacje lub informacje głosowe. Czas na zmiany! Czas na nowe przemyślane instrukcje! Maksimum zrozumienia, minimum czytania i analizowania.

Wersja skrócona :

  1. Nikt nie czyta długich tekstów.
  2. Wszyscy wolą obrazkowe instrukcje.
  3. Większość zwraca uwagę na wyróżniony tekst.
Autor artykułu
Poleć innym
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *