data-mobile="true" data-tablet-width="1030" data-mobile-width="620" data-smoothscroll="1">

bajtemwpalete

Blog poświęcony zagadnieniom IT
w sieciach dostaw i produkcji

Brakujące ogniwo w łańcuchu dostaw

Napisał  | środa, 12 wrzesień 2018 15:02
Brakujące ogniwo w łańcuchu dostaw

Przedsiębiorstwa poświęcają wiele uwagi doskonaleniu logistyki wewnętrznej i transportu. Dzięki upowszechnianiu się rozwiązań w chmurze, po zaawansowane oprogramowanie obsługujące magazyn (WMS – Warehouse Management System) sięga coraz szersze grono odbiorców. Systematycznie wzrasta również ilość użytkowników systemów zarządzających transportem (TMS – Transport Management System). Według tegorocznego badania firmy ABI Research, rynek TMS podwoi się w ciągu pięciu lat. A co z miejscem, które łączy świat transportu ze światem magazynu, czyli otoczeniem zakładu?

Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa, przestrzeń ta staje się miejscem coraz bardziej zatłoczonym i ruchliwym. Dotyczy to zarówno zakładów produkcyjnych jak i centrów dystrybucyjnych. Parking i drogi między magazynem a bramą zakładu to obszar, w którym spotykają się harmonogramy i interesy wielu stron: obsługi magazynu, kierowców własnej floty, firm transportowych i logistycznych. Dlatego tak ważna jest tu współpraca i koordynacja działań.
Nieefektywne zarządzanie parkingiem powoduje wymierne straty finansowe i wizerunkowe. Te pierwsze mogą być szczególnie dotkliwe w sytuacji, gdy umowy z firmami transportowymi przewidują wysokie kary za nieterminowe przyjęcie i wydanie towaru.

Jakie są konsekwencje nieefektywnego zarządzania podwórzem?

  • opóźnione przyjęcia i wysyłki towaru
  • brak aktualnej wiedzy o tym, gdzie w danym momencie znajduje się towar i samochód
  • brak wiedzy o kompatybilności danego doku załadunkowego i naczepy
  • kolejki przy bramie wjazdowej i dokach magazynowych
  • pogorszenie bezpieczeństwa – niedoskonała identyfikacja i kontrola pojazdów przebywających na terenie zakładu zwiększa ryzyko błędów i kradzieży

Otoczenie zakładu to obszar, który w wielu przedsiębiorstwach ma nadal bardzo duży potencjał do poprawy. Jeżeli przedsiębiorstwo dotykają problemy nieterminowych dostaw czy chaosu w awizacji i obsłudze wizyt, to właśnie tutaj może leżeć źródło problemów. Narzędziem pomagającym uporządkować pracę i ruch w otoczeniu zakładu, jest system zarządzania podwórzem (YMS – Yard Management System). Jakie cele pozwala on osiągnąć?

Transparentność – system YMS uzupełnia lukę informacyjną w łańcuchu dostaw, leżącą pomiędzy oprogramowaniem magazynowym (WMS – Warehouse Management System) a systemem zarzadzania transportem (TMS – Transport Management System). System YMS pozwala monitorować sytuację na parkingu w czasie rzeczywistym.

Szybkość reagowania – przedsiębiorstwo otrzymuje na bieżąco informacje o wszelkich opóźnieniach i odstępstwach od planu, co ułatwia szybką reakcję na zmiany.

Automatyczne planowanie – możliwość przygotowania szablonów wizyt pozwala znacznie przyspieszyć proces harmonogramowania. Program pozwala uwzględnić wiele czynników i dba o to, aby opracowany plan był wykonalny.

Odciążenie wąskich gardeł – system uwzględnia możliwości doku i potrzeby samochodu w zakresie załadunku i wyładunku towaru, a także optymalizuje ich przypisanie, dzięki czemu specjalnie dostosowane doki nie będą niepotrzebnie blokowane.

Elektroniczny obieg dokumentów – oprogramowanie eliminuje potrzebę prowadzenia dokumentacji papierowej a także ręcznego gromadzenia i przetwarzania danych.

Bezpieczeństwo – elektroniczna obsługa wizyt pozwala znacznie ograniczyć ruch pieszych w obrębie parkingu, co zmniejsza ryzyko wypadku. Dzięki automatycznej identyfikacji operator systemu zna dokładną lokalizację wszystkich pojazdów i przebieg ich wizyty. Integracja oprogramowania z wagami pozwala kontrolować masę pojazdów po przybyciu i przed opuszczeniem terenu zakładu, co pozwala wykryć nieprawidłowości, zapobiec błędom lub kradzieży.

Kooperacja – system YMS umożliwia synchronizację harmonogramu pomiędzy przedsiębiorstwami, co zapobiega powstawaniu konfliktów.

Niższe koszty – ścisła kontrola nad operacjami logistycznymi w przedsiębiorstwie oraz lepsza komunikacja i współpraca z firmami zewnętrznymi chroni przed karami umownymi, oprogramowanie pozwala także ograniczyć koszty pracownicze i lepiej gospodarować zasobami.

System do zarządzania podwórzem stanowi pomost między oprogramowaniem magazynowym (WMS) i zarządzania transportem (TMS). Nad jego wdrożeniem powinny zastanowić się przede wszystkim przedsiębiorstwa w których występuje duże natężenie ruchu, a także te współpracują z wieloma firmami spedycyjnymi i transportowymi.

 

 

Udostępnij na:

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Niedoceniany element łańcucha dostaw

Zarządzanie ruchem pojazdów na terenie zakładu, w tym na portierni, parkingu, placu manewrowym i przy dokach magazynowych, to w wielu przedsiębiorstwach nadal niedoceniany element łańcucha dostaw. Ubiegłoroczne badanie Logistics Management...

03-06-2019, Autor: Marek Wiązowski

Brakujące ogniwo w łańcuchu dostaw

Przedsiębiorstwa poświęcają wiele uwagi doskonaleniu logistyki wewnętrznej i transportu. Dzięki upowszechnianiu się rozwiązań w chmurze, po zaawansowane oprogramowanie obsługujące magazyn (WMS – Warehouse Management System) sięga coraz szersze grono odbiorców...

12-09-2018, Autor: Marek Wiązowski

Pojawiam się i znikam

Identyfikacja środków transportu w technologii RFID na terenie przedsiębiorstwa Skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem, zarówno pod względem ekonomicznym jak i organizacyjnym, wymaga stosowania nowoczesnych rozwiązań informatycznych, w szczególności w obszarze logistyki. Obecny rozwój...

01-10-2012, Autor: Agnieszka Lipiec

Umówiłeś się na dziewiątą

Kontrola terminowości wizyt na terenie przedsiębiorstwa „A niech to! Już 8:30, a do celu jeszcze 130 kilometrów. Nie dam rady dotrzeć na dziewiątą… Hmmm… Spokojnie. Przecież i tak nikt tego nie...

20-08-2012, Autor: Krzysztof Piotruk

Między bramą magazynu a płotem

Teren przedsiębiorstwa jako integralny element optymalizacji kosztów w logistyce. W dobie coraz większego nacisku na zmniejszanie kosztów realizacji całego łańcucha logistycznego, konieczne staje się podejście holistyczne. Świadomym procesem zarządzania powinny zostać...

16-07-2012, Autor: Tomasz Peszek

Ile waży koń trojański?

Ważenie automatyczne na terenie przedsiębiorstwa Ucząc się w szkole o mitach greckich zawsze intrygowała mnie historia konia trojańskiego. Jak, broniący się tak długo mieszkańcy Troi, mogli być tak naiwni, że bez...

06-06-2012, Autor: Michał Waloch

Media społecznościowe