3 minuty prosto, a potem w prawo

Miejsca zbiórki

Statyczne i dynamiczne miejsca zbiórki

O co głównie walczą kierownicy magazynu? Czego się od nich wymaga? Przede wszystkim tego, by wysyłki do odbiorców były wykonywane szybko i efektywnie. O ile wydanie pełnej palety na ogół nie stanowi większych trudności, o tyle w przypadku palety zbieranej (albo jak niektórzy mówią: mix), mamy do czynienia z procesem bardziej skomplikowanym. W dzisiejszych czasach trudno o sytuację, w której kilku pracowników czeka w magazynie na pracę do wykonania. Zasoby ludzkie planowane są w sposób oszczędny. Problemem jest raczej niewielka ilość pracowników, i duża ilość fizycznej pracy do wykonania. W przypadku zbiórki towar na magazynie musimy najpierw odnaleźć, odpowiednio ułożyć na palecie, odwieźć na miejsce odkładcze, a dodatkowo cały proces musi się odbyć możliwie jak najszybciej.

Zakładam, że mamy do dyspozycji odpowiedni system komputerowy, zajmujący się wspomaganiem pracy magazynu, więc odpada nam problem, gdzie towar się znajduje. Ciężar problemu przenosi się więc na konfigurację systemu. Wiadomo, że największe przyspieszenie działania przyniesie nam jak najkrótsza droga przebyta przez pracownika magazynu w trakcie wykonywania zbiórki. Wszystkie współcześnie oferowane przez dostawców systemy komputerowe klasy WMS powinny nam pozwolić ustalić taką „trasę” magazyniera. Główne pytanie to czy mamy dostateczną ilość miejsc zbiórki dla wszystkich towarów? Wiadomo, dla każdego towaru potrzebne jest łatwo dostępne miejsce zbiórki, z którego możemy pobrać potrzebną ilość żądanego artykułu. Czyli na ogół miejsce na posadzce bądź ewentualnie na niskim miejscu regałowym. W pierwszym przybliżeniu naszych rozważań przyjmijmy, że ilość miejsc zbiórki jest wystarczająca. Każdy artykuł ma wówczas przypisane swoje stałe miejsce, z którego jest zbierany. Ale towary są różne. Mogą być to chrupki kukurydziane, ale również zgrzewki wody mineralnej. Jeśli nasz pracownik idąc wzdłuż regału na palecie ułoży najpierw chrupki, a później wodę mineralną – nie skończy się to dobrze. Zakładając jego dobrą wolę w czynnościach budowania palety, będzie musiał wykonywać szereg czynności przepakowywania. Tego chcemy uniknąć.

Pierwszy postulat: planując naszą ścieżkę zbiórki, pamiętajmy o właściwościach artykułów pod względem ich obciążalności. Zdecydowanie polecane jest umieszczenie cięższych artykułów na początku ścieżki zbierania.

Forma ścieżki zbiórki: oczywiście najbardziej efektywna będzie trasa, w ramach której pracownik porusza się zygzakiem. Towar z lewej strony, a następnie towar z prawej strony alejki – w ten sposób opracowana trasa na pewno będzie krótsza.

Jeszcze jeden szczegół: system komputerowy oczywiście na pewno wie lepiej, jednak jest mądrzejszy od człowieka tylko wtedy, jeśli dysponuje odpowiednimi danymi, zgodnymi z rzeczywistością. Dobrze jest pozostawić pracownikowi furtkę, dzięki której będzie miał możliwość skorygowania ewentualnych błędów konfiguracyjnych. A zatem – jeśli pracownik jest prowadzony przez system komputerowy od miejsca do miejsca przy pomocy poleceń na terminalu radiowym, pozostawmy ma opcję podglądu wszystkich pozycji do zebrania, i możliwość wyboru według własnej wiedzy dowolnej pozycji. Szczególnie w okresie uruchamiania systemu może to być bardzo przydatne.

Rozważmy teraz sytuację mniej korzystną – ilość dostępnych miejsc zbiórki jest mniejsza niż ilość artykułów, które w trakcie codziennej naszej pracy jesteśmy zobowiązani wydawać. Wymaga to dynamicznego przypisywania przez system komputerowy miejsc zbiórki w miarę potrzeb procesu zbiórki. Nie możemy jednak pozwolić, aby odbywało się to w sposób chaotyczny. Warto wówczas polecić podział strefy zbiórki na obszary zgodne z klasą obciążalności grupy artykułów. Strefa pierwsza: artykuły ciężkie, strefa druga: artykuły o średniej wadze, itd. Jeśli system informatyczny zostanie skonfigurowany do odpowiedniego automatycznego opróżniania oraz przydzielania miejsc zbiórki, zgodnie z założeniami obciążalności artykułów, cały proces zbiórki nie będzie się zbytnio odróżniał od przypadku, gdy miejsca są przypisane na stałe.

Istnieje wiele magazynów, w których nie stosuje się opisanych powyżej metod. One również funkcjonują. Ale należy pamiętać, że konkurencja coraz wyżej podnosi poprzeczkę efektywności. Warto więc poświęcić kilka godzin, a może nawet dni, na dogłębne rozważenie problematyki kolejności ścieżki zbiórki oraz jej roli w łańcuchu wartości. Jeśli każdego następnego dnia, zaoszczędzimy choćby kilka minut w trakcie zbiórki, zyski przyjdą bardzo szybko. Czy powinniśmy rezygnować z tak prostych usprawnień?

Autor artykułu
Poleć innym
LinkedIn
Facebook
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Copyright
Copyright