007 zgłoś się – masz zadanie!

Komunikacja głosowa

W ostatnich latach na rynku pojawiło się kilka rozwiązań technologicznych, pozwalających na ułatwienia w procesie zbiórki na magazynie. Jednym z nich jest technologia oparta na głosowej komunikacji operatora z systemem informatycznym, wspomagającym prace logistyczne na magazynie. Komunikacja dwukierunkowa dała już poznać swoje zalety, przyjrzyjmy się dzisiaj komunikacji jednokierunkowej (system informatyczny -> operator).

Obecnie bardzo często do wspomagania zbiórki stosowana jest technologia oparta na urządzeniach mobilnych. Pozwala ona na ekranie urządzenia wyświetlić wszystkie informacje potrzebne pracownikowi do prawidłowego przeprowadzenia procesu oraz pozwala na wprowadzenie przez pracownika informacji o wykonanym zadaniu. Często informacja zwrotna od pracownika do systemu uzyskiwana jest poprzez odczyt skanerem wbudowanym w urządzenie mobilne etykiet z kodami kreskowymi, którymi oznaczone są nośniki, miejsca magazynowe czy wreszcie konkretne artykuły. Czasami zdarza się jednak, że pracownik musi wprowadzić do systemu informacje przy pomocy ekranu dotykowego bądź klawiatury urządzenia mobilnego. Urządzenia takie muszą mieć więc spory, czytelny ekran, często wbudowaną klawiaturę oraz skaner kodów kreskowych. Powoduje to, że ich gabaryty są znaczne a pracownik praktycznie w każdej operacji musi trzymać je w dłoni.

Z kolei przy zastosowaniu technologii opartej na komunikacji głosowej, pracownik magazynu odbiera w słuchawce polecenia, które ma wykonać, a następnie potwierdza operacje mówiąc do umieszczonego przy słuchawce mikrofonu. Urządzenie komunikacyjne pracownika umieszczone jest tak, że praktycznie nie przeszkadza mu w wykonywaniu pracy, a samo rozwiązanie nie wymaga potwierdzania operacji poprzez naciskanie klawiszy na klawiaturze. Pracownik mając obie dłonie wolne może szybciej i sprawniej wykonywać swoją pracę. Jednak w przypadkach, gdy potwierdzane operacje wymagają podania długich danych numeryczny, głos nie jest najlepszą metodą komunikacji (np długie numery seryjne).

Dlatego w obszarach logistyki, gdzie potwierdzanie wykonanych operacji najlepiej oprzeć na skanowaniu etykiet oraz gdzie nie występuje konieczność ręcznego wprowadzania danych, ciekawym rozwiązaniem może być technologia One Way, gdzie polecenia wydawane są przez system głosowo do słuchawki operatora a potwierdzanie operacji przez operatora odbywa się poprzez skanowanie etykiet z kodami kreskowymi.

Magazynier wyposażony w urządzenie mobilne, słuchawkę oraz bezprzewodowy skaner kodów kreskowych dostaje polecenia od systemu klasy WMS, które słyszy w słuchawce. Wykonanie polecenia magazynier potwierdza poprzez zeskanowanie właściwej etykiety. Obecnie dostępne są na rynku skanery bezprzewodowe, które można zamocować na nadgarstku, a nawet na palcu. Sam terminal może być niewielkich rozmiarów i może być również umieszczony np. na przedramieniu. W procesach, w których nie występuje konieczność ręcznego wprowadzania danych do systemu, technologia One Way wykazuje zalety zarówno komunikacji głosowej (wolne ręce magazyniera czyli szybsza praca) jak i zalety skanowania etykiet (precyzyjne potwierdzanie operacji czyli większa dokładność procesu). Ważne jest także to, że ceny urządzeń ( terminal, słuchawka i skaner) są w tej technologii ze względu na mniejsze wymagania bardzo korzystne, oraz niższe niż w przypadku dwukierunkowej komunikacji głosowej.

Technologia One Way jest ciekawą alternatywą dla innych rozwiązań kompletacji, gdyż łączy ich poszczególne zalety. Istnieją obszary zastosowań, w których może wykazać spory wzrost wydajności i dokładności w procesie zbiórki. Może być tym bardziej interesująca ze względu na atrakcyjny koszt inwestycji.

Autor artykułu
Poleć innym
LinkedIn
Facebook
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Copyright
Copyright